פיתוח אפליקציות בטכנולוגיית React Native

סקירת יתרונות וחסרונות

כשחושבים על פיתוח אפליקציה, או כאשר מתחילים מיזם חדש ומגיעים לשלב בחירת הטכנולוגיה, יזמים רבים מיד ניגשים לפיתוח אפליקציית נייטיב – Native Application.

פיתוח אפליקצית Native הוא פיתוח ייעודי לפלטפורמה בה האפליקציה רצה ונכתבת בשפת תכנות ייחודית לה. לדוגמה: פיתוח אפליקציה לאייפון בפיתוח Native יעשה בשפת: Objective C, או בשפה החדשה והפופולרית: Swift, לעומת פיתוח לאנדרואיד שייעשה בשפת JAVA.

כדי לפתח אפליקציית Native משתמשים בכלי פיתוח מותאמים של גוגל ואפל, כאשר המטרה היא בניית אפליקציות שנראות ומתנהגות כפי שמשתמשים ב- iOS ואנדרואיד מצפים. אפליקציה שנבנתה ב Native בנויה לשימוש במכשיר מסוים ובמערכת ההפעלה שלו. כלומר, יש לה את היכולת להשתמש רק בחומרה ותוכנה ספציפיים במכשיר בו היא פועלת. אפליקציות שנבנו באופן כזה יכולות לספק ביצועים מיטביים ולנצל את הטכנולוגיה העדכנית ביותר, כגון GPS, Bluetooth, נגישות לחומרה על המכשיר ועוד. זאת בניגוד לאפליקציות WEB או אפליקציות היברידיות (Hybrid apps), שפותחו להיות גנריות גם ל iOS וגם לאנדרואיד.

שניים מהיתרונות הבולטים בשימוש באפליקציית Native, כאשר בודקים את חווית המשתמש, הם: מהירות זמן התגובה של האפליקציה לפעולות שהמשתמש מבצע ויציבות האפליקציה.

כיוון שבניית אפליקציית Native מצריכה פיתוח לכל פלטפורמה בנפרד, קיים קוד ייחודי עבור iOS וקוד ייחודי עבור Android. דבר זה מייקר את הפיתוח והתחזוקה ומאריך את לוחות הזמנים.

במידה ואתם עומדים בפני הקמת פרויקט חדש, בין אם מדובר בפיתוח אפליקציה, הקמת מיזם, או פיתוח רעיון חדשני שלכם, יגיע הרגע שבו תדרשו לבחור טכנולוגיה. לבחירת הטכנולוגיה, כפי שהצגנו כאן ובמאמרים קודמים, יש משמעות רבה על תכנון הפרויקט שלכם. טכנולוגיה תשפיע הן על לוחות הזמנים (הגעה לקהל היעד עם מוצר מוגמר ובמהירות) והן על תקציב הפרויקט, שהוא לפעמים גורם מאד משמעותי בכל שלב התחלתי של כל סטארטאפ.

בשנים האחרונות השתכללו המכשירים שלנו וניחנו ביכולת עיבוד גדולה יותר, זיכרון גדול יותר ומקום. התקדמות החומרה והמעבדים מאפשרת ליזמים לבחור טכנולוגיות חכמות יותר ואלה מאפשרות להם להאיץ את זמן הפיתוח. כלומר, בסופו של דבר המוצר יגיע לקהל היעד בזמן קצר יותר, ותתאפשר עמידה בתקציבים יחסית נמוכים ביחס לפיתוח Native.

כיום קיימים מספר פתרונות: פיתוח אפליקצייה ב React Native ו Flutter, כמובן שלכל אחת מהטכנולוגיות יתרונות וחסרונות.

במאמר זה ננסה להציג את היתרונות והחסרונות של שימוש ב React Native כחלופה אמיתית לפיתוח אפליקציית Native ואיך הוא יכול להתאים לפרויקטים שלכם.

React Native - טכנולוגיה אחת לכל הפלטפורמות

טכנולוגיית React Native יצרה באז סביבה בשנים האחרונות, מאז הוצגה לראשונה על ידי פייסבוק. מדובר במסגרת של קוד פתוח ליישומים ניידים, שפותחה על ידי פייסבוק. (ג'ורדן וולקה פיתח את React – ספריית קוד פתוח ב JavaScript המשמשת לפיתוח ממשק משתמש). הקוד משמש לפיתוח אפליקציות עבור iOS , Android, Web, Windows ועוד, בכך שהוא מאפשר למפתחים להשתמש במסגרת ה React יחד עם יכולות הפלטפורמה המקוריות. טכנולוגיה זאת היתה פורצת דרך, ואחרי פייסבוק ואינסטגרם, חברות ענק רבות הצטרפו לטכנולוגיה כמו: .Wix, Airbnb כיום כל יזם יכול ליהנות מפלאי הטכנולוגיה.

בחלק הבא של המאמר נציג בפניכם יתרונות נוספים של השימוש בטכנולוגיה React Native.

יתרונות

חיסכון בזמן וכסף

אחד היתרונות הבולטים ב React Native הוא בניית האפליקציה בפעם אחת. אין צורך בבניה לכל פלטפורמה בנפרד, דבר אשר חוסך זמן, עלויות פיתוח ושימוש במפתחים שונים עבור כל פלטפורמה.
אנו יכולים להגיד בוודאות כי בחירה בטכנולוגיה זאת יכולה לחסוך 30% מהעלויות בהשוואה לטכנולוגיות מקוריות.

קוד פתוח!

React Native הינו פרויקט בקוד פתוח. המשמעות היא שמפתחים בכל העולם משפרים יכולות ומרחיבים את השפה בחינם. כמו כן רשיון ההפצה הינו MIT. זהו רישיון תוכנה שמציב מגבלות מעטות רק לשימוש חוזר בתוכנה ומעניק הגנה משפטית למפתחים.

בשימוש על ידי חברות ענק

React Native פותחה על ידי פייסבוק עוד בשנת 2015. שלוש שנים לאחר מכן הכלי כבר זכה להכרה מכמה מהחברות המובילות בעולם כמו אינסטגרם, טסלה, סקייפ, פינטרסט ורבים נוספים.פייסבוק מוכיחה מחויבות רבה לפרויקט ומשקיעה זמן ומשאבים רבים בשיפור הקוד ושחרור עדכונים על בסיס קבוע. התמיכה של פייסבוק הופכת את React Native לבחירה יציבה.בנוסף לכך חברות גדולות ומוכרות החלו להעביר את האפליקציות שלהן מאפליקציות Native לאפליקציות מבוססות React Native, לדוגמה: וולמארט, בלומברג, Airbnb ומותגים גדולים אחרים, שהבינו את היתרונות הבולטים של הטכנולוגיה.

שליטת משתמש על עדכונים מידיים וחיסכון בזמן

React Native תומכת ביכולת חשובה ומשמעותית בעולם הפיתוח הנקראת : over-the-air updates. המשמעות היא שמשתמשים מקבלים עדכונים לאפליקציה ללא צורך בהורדה של עדכון מהחנות אפל או גוגל. מה? כן. קראתם נכון. זוכרים שפעם היינו צריכים להיכנס לחנות האפליקציות ולעדכן? התהליך המייגע חלף מן העולם ומאפשר עדכונים בקלות ובמהירות .מלבד היתרון הבולט של הוספת יכולת מיידית למשתמש הקצה, יש חסכון ענק בזמן מבחינת ההמתנה לאישור של החנויות: ניתן לחסוך 48 שעות ב- App Store, ועד 24 שעות ל- Google Play, כלומר: שליטה על עדכון האפליקציה מתי שתרצו ובאיזה זמן שתרצו.חשוב לזכור כי העבודה על פיתוח האפליקציה אינה מסתיימת עם עלייתה לאוויר. המסע ממשיך גם אחרי ותמיד יש צורך בשיפורים, עדכונים, תיקוני באגים, תוספים וכו'. לרוב הדבר קורה עקב חוות דעת של גולשים.

מהירות

React Native מציגה ביצועים טובים מאוד, ממש כשם שאפליקציות Native עושות. צפו במחקר השוואת ביצועים של אותה אפליקציה שנבנתה ב- Swift ו- React Native. הבודקים התעניינו בדרך שבה פונקציה בסיסית מיושמת בשתי האפליקציות במשתנים כמו CPU, GPU ושימוש בזיכרון.

תוצאות המחקר:
המחקר הראה כי אפליקציות ב- Swift ו- React Native היו כמעט זהות במראה הפיזי שלהן ובמהירותן.
אפליקציית React Native הראתה תוצאות פחות טובות מבחינת השימוש במעבד (מעל 10%) .
עם זאת, אפליקציית React Native עברה בהרבה את האפליקציה ב Swift בשימוש ב- GPU ובצריכת הזיכרון.
לסיכום- אפליקציית React native ניצחה ב 2 קטגוריות את אפליקציית Swift .

המשתמש לא מרגיש בהבדל

למעשה, משתמש הקצה לא יבחין בהבדל בין אפליקציית React Native לאפליקציית Native. אפליקציית React Native מספקת ממשק משתמש לכל פלטפורמה שנראה ומרגיש כאפליקציית Native לכל דבר, בגלל אינטראקציות JavaScript עם הסביבה המקורית.

Javascript כשפת התכנות

React Native כתובה ב- JavaScript, שפת התכנות הפופולארית ביותר בעולם. על פי סקר מפתחי Stack Overflow

זאת, בנוסף ליתרונותיה הטכנולוגים הבולטים, הפכו אותה לשפת תכנות מועדפת בפיתוח אפליקציות.

מתוך ולמען הקהילה

אם תשוטטו מעט ברשת, תמצאו קהילה תוססת ותומכת שיוצרת ומשתפת מידע, טיפים, מדריכים ואם תתעמקו עוד קצת, תוכלו למצוא גם קבוצות פייסבוק בהן חברים מפתחים מכל רחבי העולם שישמחו להעניק מידע ליישום הטכנולוגיה.

חסרונות

ממש כמו בכל טכנולוגיה אחרת גם ל React Native יש מגבלות:

אנשי פיתוח ב React Native צריכים לדעת קודם כל לפתח בNative.

React Native יכול להשתמש ביכולות המכשיר כפי שעושים זאת באפליקציות Native, אך הוא זקוק לגישור בין המכשיר ל react native הנקרא: "native bridges" , כדי לגשת ליכולות אלו איש הפיתוח צריך לדעת גם React Native וגם פיתוח אפליקציות Native.

ספריות קוד פתוח עבור React Native אינן נבדקות היטב.

זהו טבעו של עולם הקוד פתוח, קיימים הרבה מאוד פיתוחים, אך לא כולם נבדקים עד הסוף ועובדים כמו שצריך. גם לבעיה זאת יש פתרונות אחד מהם הוא לעבוד עם צוות מיומן שמכיר את הספריות ויודע לבנות חדשות במידת הצורך ולא נשען רק על הקהילה, שלא תמיד מספקת פתרון איכותי שנבדק.

ניסיון ומומחיות

למרות שקיימת כבר מספר שנים בשוק החופשי, קשה למצוא אנשי פיתוח מנוסים המומחים ב React Native יחסית לטכנולוגיות Native. משמעות הדבר היא שיהיה מאוד מאצגר להרכיב צוות ייעודי שתמחה ב React Native. מוזמנים לבדוק איך פתרנו בעיה זאת - באמצעות מומחי React Nativeבקישור זה.

React Native שינתה את פני עולם הפיתוח לאפליקציות וכיום יותר ויותר מפתחים לומדים את התחום ומתנסים בו.

בואו נדבר עסקים

מחפשים חברה לפיתוח אפליקציה או לקראת פיתוח מערכת תוכנה? מלאו  את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם.

אפשר גם להתקשר אלינו: 052-725-0509 או לכתוב מייל: info@kokoapps.co.il

    "על ידי שמוש בטופס זה הינך מסכים לתקנון ולמדיניות הפרטיות של אתר זה."
    דילוג לתוכן