פיתוח אפליקציה - כמה זה עולה לנו?

אם הגעתם לכאן אתם בטח כבר הבנתם שאתם זקוקים לחברה לפיתוח אפליקציה.

 

איך מתחילים?

"עדיף כישלון מפואר מחלומות במגירה" אבל עם כל הכבוד לחלומות שרוצים לפרוץ החוצה, כדי להימנע מכישלון יש כמה שאלות שצריכות להישאל ולכל אחת מהן – עלויות משלה. 

מי יכול לפתח אפליקציות?
מהם שלבי הפיתוח?
על מה חשוב לשים דגש?

והשאלה אולי הכי חשובה – כמה זה יעלה לכם?

אבל לפני שתרוצו לבדוק את 'השורה התחתונה', הכנו עבורכם סקירה של העלויות השונות הכרוכות בפיתוח אפליקציה.

מה? - פיתוח אפליקציה?

לפני שמפתחים אפליקציה צריך לאפיין אותה ולקבל מספר החלטות חשובות בשלב התכנון : 

 • למי מיועדת האפליקציה – מיהו קהל היעד והאם קיימים פתרונות דומים בשוק?
 • האם האפליקציה מיועדת לפלטפורמה אחת? 
 • האם האפליקציה תפותח כאפליקציית נייטיב Native? או בתהליך פיתוח אפליקצייה של קוד אחד לשתי הפלטפורמות?
 • האם מתוכננות תכונות נוספות (Features) שיתווספו לתוכה בשלבים הבאים?
  (כגון: יומן, הודעות push, צ'אט, חיבור למצלמה או מיקרופון, חיבור לרשתות החברתיות, שירותי מיקום ועוד)

כל אלו, יחד עם פרמטרים אחרים שנסקור בהמשך, משפיעים על עלות הפיתוח ונלקחים בחשבון בעת התמחור .

איך ומי? - הטכנולוגיה ואנשי הפיתוח

עלויות הפיתוח של גרסת האפליקציה הראשונה גוזלות את רוב תקציב הפיתוח, ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת הטכנולוגיה הדרושה לפיתוח האפליקציה.

 • יכולות – ישנן אפליקציות מורכבות מאד הדורשות יכולות מתקדמות מאוד, לדוגמה: אפליקציות בתחום הרפואה (מדיקל), פינטק (בתחום הפיננסי), וידאו, מציאות מדומה, אבטחה או משחקים.  במקרים אלו העלויות תהיינה גבוהות יותר באופן משמעותי, משום שנדרשות שעות עבודה מרובות של צוות הפיתוח מעבר למאפיינים ומעצבים, על מנת לייצר חווית שימוש פשוטה ויעילה.

   

 • אנשי הפיתוח – שימו לב שאתם בוחרים אנשים מקצועיים בתחומים שאותם בחרתם לפתח. אין הגיון בלקחת מפתח אפליקציות לiOS  שיעבוד על אפליקציה היברידית הדורשת תכנון מורכב יותר. מובן שככל שהטכנולוגיה תהיה מורכבת יותר, כך ידרשו יותר אנשים מקצועיים ויותר שעות עבודה.

 • תוספים – יש לקחת בחשבון את העלויות של התכונות (הפיצ'רים) והתוספים הייחודיים, שאת חלקם ניתן לרכוש 'מוכנים' ואת חלקם יש לפתח באופן ייחודי, על מנת שיתאימו לטכנולוגיה ולאופיה של האפליקציה.

מתי? - מסגרת זמן ועלויות נוספות

אומנם העלויות הראשוניות תהיינה גבוהות, כיוון שיש צורך בשעות עבודה רבות, שרובן מתבססת על פיתוח, אך חשוב להבין כי ברוב המקרים המסע ממשיך גם לאחר הפיתוח.

 

אנשי מקצוע מיומנים יכולים להעריך מראש את מסגרת הזמן הדרושה לפיתוח, אך לא פחות חשוב לתכנן את לוחות הזמנים בחלוקה לפי שלבים, ככה תוכלו להעריך באופן מדויק יותר את היכולות הכלכליות שלכם בכל שלב.

ישנן אפליקציות שבהן שלב התכנון והאפיון יהיו ארוכים יותר, כיוון שניתן יהיה להשתמש ביכולות קיימות, אחרות יהיו בנויות "מאפס" ויקחו זמן רב יותר בפיתוח. התכנון של לוחות הזמנים חשוב לא פחות משאר הפרמטרים.

עלויות עתידיות:

 • שוטף – תחזוקה שוטפת נועדה לשמר את הקיים ולהפעיל את האפליקציה והמערכת התומכת בה, בנוסף, ייתכנו עלויות נוספות עתידיות שיש לקחת אותן בחשבון:
 • שדרוג האפליקציהייתכן ושינויי ממשק, דרישות הלקוחות ושינויים במערכות הפעלה יידרשו שינויים בהתאמת האפליקציה לאחר עלייתה לאוויר:
  1. יכולות נוספות שהמשתמשים באפליקציה מבקשים ולא נלקחו בחשבון בתכנון המקורי.
  2. התאמה לקהלים חדשים – כגון תרגום האפליקציה לשפות חדשות.
  3. ניסוי ובדיקה של שיטות תמחור שונות .
  4. ועוד הרבה אחרים.

השדרוגים יכולים להיעשות בהתאם לחוות הדעת של המשתמשים, לצורך ייעול ושיפור נוחות הגלישה וחווית המשתמש, בהתאם ליכולות חדשות שפותחו, בהתאם לצורך חדש שקיים ועוד.

 • שיווק ופרסום – אמנם לא מדובר בפיתוח עצמו, אך לא פחות חשוב להקצות משאבים עתידיים לשלב ההוצאה לאור של החלום שלכם. אתם יודעים כמה הרעיון טוב, אחרים עוד לא.

כמה? - השורה התחתונה

כאמור, עלויות הפיתוח של אפליקציה תלויות במספר גורמים, אפיון ותכנון ברורים, פיתוח אפליקציות מקצועי על ידי צוות מיומן ומנוסה, ניהול הפרויקט והגעה מהירה לקהל היעד עם מוצר עובד.

כאשר מחלקים את עוגת התקציב של פיתוח אפליקציה, גיבשנו המלצה לתכנון תקציב פיתוח, על סמך הניסיון שלנו:

 • 20% – עבור אפיון ותכנון האפליקציה.
 • 10% –  עבור עיצוב, נראות וחווית משתמש.
 •  15% – עבור ניהול פרויקט.
 • 45% –  עבור הפיתוח עצמו (שלב התכנות).

שימו לב, כי בנוסף לפיתוח האפליקציה חשוב לשמור גם תקציב לתחזוקה שוטפת לאחר העלאה של האפליקציה לחנויות, לשיווק ופרסום.

אם הגעתם עד לכאן אתם בטח מעוניינים לדעת כמה עולה אפליקציה? ואם לא קפצתם לכאן מיד וקראתם את החלקים הקודמים, אתם ודאי יודעים שלא ניתן לתת רק מספר אחד מדויק.

טווח מחירים של אפליקציה ייעודית ומותאמת אישית יכול לנוע החל מ 50,000 ₪ ועד למאות אלפי שקלים, כאשר מדובר על אפליקציה בהתאמה אישית לקהל היעד, מאופיינת ומתוכננת בקפידה!

קיימים סוגים שונים של מיזמים, בחלקם האפליקציה היא מרכז המיזם, לעומת מיזמים בהם האפליקציה היא עוד חלק בפאזל מורכב יותר. בסיכומו של דבר –  בין אם מדובר בפיתוח אפליקציה, בפיתוח מערכת תוכנה או בפיתוח מוצר iOT – מדובר בתהליכים טכנולוגיים מורכבים ומאתגרים.

בסופו של דבר השיקול הוא של היזם. בחירת אנשי מקצוע מומחים יגדילו את עלויות הפיתוח אבל גם יקצרו בזמן, לעומת עבודה עם אנשים פחות מיומנים, שאולי יגבו עלות נמוכה יותר על הפיתוח אך גם העבודה תימשך זמן רב יותר ויתכנו יותר תקלות בהמשך.

צידה לדרך ומילות סיכום:

בחרו נכון את הצוות והאנשים איתם תצאו למסע הזה. פיתוח אפליקציה או כל מיזם אחר לא מתחיל ונגמר בפנייה למישהו שיודע לתכנת. 

מדובר במסע אליו תרצו לצרף חברה שתעזור לכם להקים את המיזם, שתבין את הקשיים והמקומות שבהם אתם צריכים יותר הכוונה וסיוע , ושתעזור לכם עם האתגרים שבדרך. ויהיו אתגרים. לא מעט, ולא תמיד טכנולוגיים.

מציאת אנשים שמאמינים בכם וברעיון שלכם היא נוסחת הקסם. אנשים אלו ימצאו בתוכם את האינטרס האישי לקדם אתכם ולהביא את הפרויקט לסיומו בצורה היעילה והאופטימלית ביותר עבורכם. 

בהצלחה!

בואו נדבר עסקים

דילוג לתוכן